Přesný čas v  Prostějově:
přivítání.png

Rodné město ...OPAVA

Moje rodné město....
Miluji toto město,narodila jsem se tady a žila v něm skoro celý život.Tady jsem chodila do škol...prožívala lásky,vdala se ,porodila syna,rozvedla se ...pak ale přišly nepředvídané okolnosti a já se po 60 letech rozhodla"Opavěnku" opustit.Bylo to rozhodnutí rychlé a definitivní.Nelituji toho....život se nám sice od základu změnil ,ale jen k dobrému.Stále miluji moje rodné město.. jsem jeho patriotkou a tak to zůstane!Teď jezdíme do Opavy na návštěvy za známými  a rodinou.A vždy se do Opavy těším a proto vám chci trochu Opavu přiblížit ..a pokud budete mít cestu do Slezska, neváhejte a navštivte "BÍLOU OPAVU"  nebudete litovat...Handy
znakOpavy.jpg
VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI OPAVY :
Martin z Opavy († 1279), významný kronikář 13. století (taky zvaný Polonus)
Jan z Opavy, písař a iluminátor 14. století
Amand Polan z Polansdorfu (1561 - 1610), kalvínský teolog
Johann Palisa (1848 - 1925), česko-rakouský astronom
Joseph Maria Olbrich (1867 - 1908), česko-rakouský architekt a malíř
Petr Bezruč (původním jménem Vladimír Vašek) (1867 - 1958), slezský básník
Walter Seidl (1905 - 1937), slezský, německy píšící spisovatel
Leo Haas (1901 - 1983), malíř
Joy Adamsonová (původním jménem Friederika Viktorie Gessnerová) (1910 - 1980), rakouská přírodovědkyně a spisovatelka
Boris Rösner (1951 - 2006), divadelní a filmový herec
Bohdan Sláma (* 1967), filmový režisér
David Moravec (* 1973), hokejista
Jakub Holuša (* 1988), atlet, běžec
Josef Böhm (1907 - 1993), český geodet a kartograf
Stanislav Bernard (* 1955), podnikatel v oblasti pivovarnictví, zakládající člen NFPK
Eduard Janota (1952 - 2011), ministr financí v úřednické vládě Jana Fischera

     
A trocha historie....


Statutární město OPAVA (cca 60 000 obyvatel) leží na stejnojmenné řece v nadmořské výšce kolem 260 m. Je průmyslovým i kulturním centrem českého Slezska a svým významem přesahuje hranice okresu. První písemná zpráva o osadě, ležící na křižovatce obchodních cest a pojmenované podle řeky Opavy, je z r. 1195, městské zřízení dokládá listina z r. 1224. Počátkem 14. stol. vzniklo v rámci České koruny Opavské knížectví a Opava se později stala jeho administrativním centrem. Od r. 1742, po prohrané válce, kdy byla větší část Slezska postoupena Prusku, byla Opava hlavním městem rakouského Slezska.

V r. 1820, po porážce Napoleona, se zde konal druhý kongres vítězných mocností; sešli se zástupci tzv. Svaté aliance - ruský car, pruský král, rakouský císař a zástupci Anglie a Francie k jednání o společném postupu proti revolučnímu hnutí v Itálii. Až do vzniku země Moravskoslezské v r. 1928 byla Opava sídlem zemských úřadů.

Opava nebyla hospodářsky rozvinutým městem a její obyvatelé byli silně poněmčeni. Teprve ve druhé polovině 19. stol. se začal ve Slezsku rozvíjet český národní život a Opava se stala jeho střediskem. Skutečný rozvoj českého uvědomění a české kultury přinesl teprve vznik Československé republiky v roce 1918. Stagnující hospodářství, zejména soukenictví a později potravinářský průmysl, oživilo, byť nedostatečně, teprve napojením železnice v r. 1855.

Za nacistické okupace v letech 1938 - 1945 byla Opava centrem jedné ze sudetských žup. Při těžkých bojích v závěru druhé světové války byla značná část města poškozena nebo zcela zničena, přes 3000 sovětských vojáků zaplatilo svým životem.

Po válce byly postaveny celé nové obytné čtvrti a průmyslové závody, především strojírenského, potravinářského a papírenského průmyslu a průmyslu léčiv.

Opava je dnes statutárním městem, sídlem Slezské univerzity, středních škol, kulturních a vědeckých institucí. Slezské zemské muzeum, založené 1. 5. 1814, je nejstarším muzeem na území ČR a patří k nejvýznamnějším ústavům v republice (expozice přírody a historie Slezska, vývoj životního stylu a umění od gotiky po současnost). V Opavě sídlí též Slezský ústav a expozitura Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

Město je rodištěm i místem posledního odpočinku básníka Petra Bezruče (1867 až 1958), na zdejším gymnáziu studoval zakladatel moderní genetiky J. G. Mendel (1822 až 1884). Mezi opavské rodáky patří též vídeňský architekt, spoluzakladatel vídeňské secese, J. M. Olbrich (1867 až 1908), spisovatel A. C. Nor (1903 až 1986) a Joy Adamsonová (1910 až 1980), neúnavná bojovnice za záchranu africké přírody a autorka knih o lvici Else.

V Opavě se zachovalo mnoho kulturních památek, řada z nich je chráněná státní památkovou péčí. "Bílou Opavu", jak město nazval básník Petr Bezruč, charakterizují také četné parky a sady, zejména na obvodu historického jádra města.

The city of Opava, inhabited by approximately 60 thousand inhabitants, lies above the confluence of the main rivers of the Opava District, the Opava and Moravice Rivers. Opava is the biggest town of the western part of the Moravian and Silesian Region. It is a former royal capital and the capital of Silesia. In 1990 it became a Statutory City. The first mention of Opava dates back to year 1195, though, as a town it was first referred to only later, in 1224.

By the Middle Ages life in the town was already concentrated in the area of both of the main squares of the present time – Upper (Horní) and Lower  (Dolní) Squares. The Lower Square is dominated by St. Vojtech’s Church, the Upper Square abounds in many historical and architectural gems, too. Take a tour through the city watchtower called Hláska, go and see the building of the Silesian Theatre, the gothic jewel that is the Virgin Mary’s Assumption Concathedrale or the area of the historical fish market (Rybí trh).

The spectacular noblemen‘s palaces, the Blücher‘s and Sobek’s , are situated in Masarykova Street. Another beauty spot of the city of Opava is the Minorite Monastery along with the Church of the Holy Spirit. There lie the relics of Opava‘s Premyslids in its crypt.

Those who love modern architecture will surely not leave the following buildings unnoticed: the Chamber of Commerce and Trade, the Breda Department Store and St. Hedwig’s Church – works of Vienna architect Leopold Bauer.  The historical centre of Opava is surrounded by many town parks which invite rest and relaxation.

Opava can be proud of its plentiful famous personalities who were either born or lived there. Writer Joy Adamson, the father of genetics Johann Gregor Mendel or builder Josef Maria Olbrich rank among the best known ones. The greatest personality related to Opava, though, is regional poet Petr Bezruč. His collection of poems called the Songs of Silesia has been translated into many world languages.

Opava inhabitants like to enjoy themselves. The Silesian Theatre plays an important role not only for the town itself.  It began entertaining the general public with drama and opera pieces more than 200 years ago. Every year Opava hosts town festivals, Další břehy in spring and Bezruč‘s Opava in autumn. During these cultural holidays the town brightens up with the imagination and originality of dozens of cultural events including nearly all possible kinds of arts – theatre, film, visual art, literature and music.

The city is also a regional centre of sports – both recreational and professional ones. There are regular inline skate rides called Blade nights. The skate park located in the quiet zone of the Town park is for all age categories.  You can also find a multi-purpose sports hall, swimming pool and water channel for canoeists in its surroundings. There are many sports clubs and associations in Opava. The highest men‘s competition in basketball is played there, and it also has one Olympic winner.

There are a number of elementary and secondary schools in Opava. Since 1991 the young city atmosphere has been developed with the establishment of the Silesian University.

136op.png
 
clock counter
2b.jpg
PROSTĚJOV
www.weblight.cz
bac6.jpg
 photo tanecnice_zps2081e88b.gif
POZOR !!POZOR!! STRÁNKY JSOU TVOŘENY V PROHLÍŽEČI  CHROME..V JINÉM PROHLÍŽEČI SE MOHOU STRÁNKY ZOBRAZOVAT  NESTANDARTNĚ.....PROSÍM O POCHOPENÍ   HANDY
KOD NA MOJI IKONKU :
<A HREF="http://11hanka11.webgarden.cz/
" target="_blank"><img src=" http://s161.photobucket.com/albums/t204/guga0/ikonky/Hanka.gif
" border="0" width="88" height="31"></A>
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one